ظرف یاب
ظرف یاب

طبق قوانین Google Play برنامه‌های سیستم‌عامل اندروید، برای دسترسی به بعضی از امکانات دستگاه کاربر مانند: میکروفون، GPS و حافظه داخلی، باید از کاربر اجازه بگیرند.

تا پیش از نسخه ۶ سیستم‌عامل اندروید (Marshmallow)، کاربر هنگام نصب برنامه‌، مجوزهای لازم را برای دسترسیِ آن برنامه به امکاناتِ دستگاه خود تأیید می‌کرد؛ با این حال، چون کاربران بدونِ آگاهیِ کامل از دسترسی‌ها، این مجوزها را تأیید می‌کردند، Google Play این رویه را تغییر دارد. از نسخه ۶ اندروید به بعد،‌ کاربر هنگام استفاده از برنامه، زمانی که برنامه برای اجرا به دسترسیِ خاصی نیاز دارد، اجازه این دسترسی را تأیید می‌کند.

نسخه اندروید برنامه ظرفیاب برای ارائه بهتر خدمات به شما مجوز دسترسی به بعضی از امکانات دستگاه‌تان را از شما می‌گیرد که در ادامه هر یک از این دسترسی‌ها و علت آن‌ها توضیح داده شده است. لازم به ذکر است تأیید این مجوزها با توجه به نسخه سیستم عامل اندروید شما می‌تواند در زمان نصب یا استفاده شما از برنامه ظرفیاب انجام شود.

مجوز دسترسی به موقعیت دستگاه

برنامه ظرفیاب به سه منظور به دسترسی موقعیت‌ دستگاه شما نیاز دارد:

  • تعیین شهر برای نمایش آگهی‌ها

برنامه ظرفیاب برای تشخیص شهر شما، هنگام ورود به برنامه ظرفیاب یا تغییر تنظیمات شهر، به این مجوز نیاز دارد. با استفاده از این دسترسی، برنامه ظرفیاب شهر فعلی شما را در فهرست شهرهای کشور مشخص می‌کند تا انتخاب آن راحت‌تر باشد. 

ارائه این مجوز به برنامه ظرفیاب اختیاری است و شما می‌توانید به صورت دستی نیز شهر مورد نظر خود را پیدا و انتخاب کنید.

 

  • تعیین محدوده برای ثبت آگهی‌ها

برنامه ظرفیاب برای تعیین محدوده یا محل بازدید موضوع آگهی شما هنگام ثبت آگهی، به این مجوز نیاز دارد. 

ارائه این مجوز به برنامه ظرفیاب اختیاری است و شما می‌توانید به صورت دستی نیز محدوده یا محل بازدید مورد نظر خود را پیدا و انتخاب کنید.

 

سایر مجوزها

این گروه از مجوزها در برنامه‌ها متداول است و همانند سایر برنامه‌ها، در برنامه ظرفیاب نیز برای آن‌ها اجازه‌ مستقیمی از کاربر گرفته نمی‌شود:

  • برنامه ظرفیاب برای تشخیص روش اتصال به اینترنت، ارسال و دریافت اطلاعات از راه اینترنت اجازه دارد نوع شبکه‌ای که کاربر به آن متصل است (شبکه‌ی تلفن همراه یا اینترنت بی‌سیم) را تشخیص دهد و به اینترنت دسترسی داشته باشد.
  • برنامه ظرفیاب برای ثبت آگهی، استفاده از چت و بسیاری دیگر از امکانات ظرفیاب اجازه دارد حساب کاربری ایجاد کند و در صورت نیاز، رمز این حساب را در گوشی شما ذخیره کند.
  • برنامه ظرفیاب برای دریافت و همگام‌سازی اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌ها) اجازه دارد همزمان با راه‌اندازی گوشی شما اجرا شود؛ به این ترتیب که اگر زمانی که گوشی شما خاموش بوده، اعلانی دریافت کرده‌اید، با روشن کردن گوشی خود آن را دریافت خواهید کرد؛ حتی اگر ظرفیاب را اجرا نکنید.
  • برنامه ظرفیاب برای اطلاع اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌ها) اجازه دارد از لرزش دستگاه شما استفاده کند.
  • برنامه ظرفیاب برای دریافت و نمایش اعلان‌های شما هنگامی که صفحه‌ دستگاه خاموش است، اجازه دارد -به‌اصطلاح- دستگاه شما را بیدار نگه دارد (یا از به‌خواب رفتن گوشی شما جلوگیری کند).
  • برنامه ظرفیاب برای دسترسی به سرویس‌های گوگل مانند نقشه برای تعیین محله و محدوده موضوع آگهی از مجوز read Google service configuration استفاده می‌کند.
  • برنامه ظرفیاب برای نمایش اعلان‌های دریافت‌شده در کنار آیکون برنامه اجازه دارد، تعداد نشان (badge) در تعدادی از لانچرهای (launcher) مرسوم را به‌روزرسانی کند؛ به این ترتیب شما با مشاهده آیکون برنامه ظرفیاب در دستگاه خود متوجه وجود اعلان‌های جدید خواهید شد.