ظرف یاب

مزایای استفاده از ظروف سفالی

وبلاگ

۱۲ اسفند ۱۳۹۸ 1273 بازدید
ظرف یاب

مزایای استفاده از ظروف سفالی

ظروف سفالی یا گِلی از مناسب ترین ظروف برای پخت و پز غذا می باشد. براساس تحقیقات سرو غذا در این ظروف نیز، فوایدی به همراه دارد. در نتیجه این محصولات علاوه بر زیبایی، برای سلامت بدن نیز مفید است.
به گفته برخی از کارشناسان بهتر است استفاده از ظروف پلاستیکی و فلزی را کاهش داده به جای آن، از ظروف سفالی استفاده کنید.
ظروف سفالی خام ، آن دسته از محصولات سفالی می باشد که هیچ گونه رنگ و لعابی بر روی آن قرار نگرفته است. ظروف لعاب دار همان طور که از نام آن ها پیدا است آن دسته از ظروفی می باشند که با استفاده از لعاب های رنگارنگ و متنوع بر روی آن ها، طرح ها و نقش های بسیار زیبایی قرار گرفته است.

 

مزایای استفاده از ظروف سفالی خام و لعاب دار

سلامتی بدن

استفاده از ظروف سفالی یا گِلی به دلیل متناسب بودن با ساختار بدن انسان، احساس آرامش خاصی را به شما هدیه می دهد. زودپزها، ظروف آلومینیومی و تفلون ها به دلیل محتویات و شیوه های نادرست پخت غذا یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن بیماری از جمله سرطان در بدن انسان است. بنابراین این محصولات از مناسب ترین ظروف در تهیه و طبخ انواع غذا می باشد.

طعم دلچسب  غذا

از دیگر مزایای استفاده از ظروف سفالی، پخت غذا با حرارت کم در مدت زمان طولانی در دیگ های سفالی، طعمی لذیذ و مزه ای دلچسب به غذایتان می بخشد. هم چنین غذا درون ظروف سفالی با کیفیت بالایی طبخ می شود.

سلامت و کاهش سوختگی غذا

استفاده از سفال در پخت و پز، بدون هیچ اثر جانبی‌ بوده و خطری برای سلامت بدن انسان ندارد. این محصولات زمان پخت مواد غذایی را کاهش و کیفیت آن را بالا می برد.

صرفه جویی در مواد شوینده

مزیت دیگر استفاده از ظروف سفال این است که این ظروف بدون دردسر و بسیار راحت و بدون استفاده از هیچگونه ماده شیمیایی و شوینده ای تنها با شستشوی آب ولرم به راحتی شسته می شوند.

نکته:

هنگام استفاده از ظروف سفالی برای اولین بار، مقداری آب به همراه کمی روغن دنبه یا دنبه چرخ کرده درون آن ریخته و با قرار دادن شعله پخش کن زیر آن، به مدت دو الی سه ساعت بر روی حرارتی ملایم قرار گرفته و بجوشد. سپس محتویات آن را خارج نمایید.

با توجه به مزایای استفاده از ظروف سفالی که در بالا به آن اشاره کردیم، خرید و استفاده از این ظروف را از یاد نبرید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter