ظرف یاب

معایب ظروف رویی یا روحی؟

وبلاگ

۱ اسفند ۱۳۹۸ 1100 بازدید
ظرف یاب

معایب ظروف آلومینیومی رویی یا روحی؟

شاید برای شما هم جای سوال باشد که کدام درست است؟

جوانتر ها به این ظروف می گویند روی . چون فکر میکنند اصل و نسب این قابلمه از روی است و  قدیمی تر ها به آن روحی می گویند. اما در این مورد، هر دو  در اشتباه اند.

این ظروف عمدتاً از جنس آلومینیم هستند و برای سلامت انسان هم مضررند.

دکتر کشاورز در این زمینه می‌گوید:

«اگر جنس این ظروف از روی بود که جای خوشوقتی بود، چون در آن صورت کمی از آن وارد غذا می‌شد و جذب بدن می‌شد. این عنصر برای بدن بسیار مفید است. اما نگهداری مواد غذایی ترش اسیدی یا شور در ظروف آلومینیومی و یا طبخ غذا در این ظروف موجب خروج آلومینیم از ظرف و ورود آن به غذا می‌شود. یبوست، اختلالات گوارشی، پوکی استخوان و آلزایمر از مهم‌ترین عوارض ناشی از مصرف آلومینیوم است

نتایج یک تحقیق داخلی درخصوص معایب ظروف آلومینیومی نشان می‌دهد:

در اثر پخت غذا در این ظروف، یون‌هایی آزاد و به غذا اضافه می‌شوند که موجب بروز بیماری‌هایی مانند آلزایمر، راشیتیسم و عوارضی همچون غش، کم‌خونی مفرط و اختلال در هنگام راه‌رفتن می‌شود. بر پایه نتایج این تحقیق، هرچه مدت زمان پخت در این ظروف بیشتر شود، میزان یون‌های آزاد شده نیز افزایش می‌یابد. همچنین استفاده از اسیدهای خوراکی مثل سرکه، آب لیمو و آب غوره در غذا موجب افزایش آزاد شدن یون‌ها می‌شود.

البته این خطرات فقط مخصوص ظرف آلومینیومی نیست.‌ کارشناسان همچنین معتقدند در طبخ غذا از ظروف مسی هم نباید استفاده کرد. نرم بودن فلز مس و ورود آن به غذا باعث می‌شود که در طولانی‌مدت فرد دچار مسمومیت شده و مس اضافی روی احشاء و اندام داخلی بدن اثرات سوئی بگذارد.

بعضی از کارشناسان عقیده دارند:

ظروف استیل بهترین نوع ظروف برای پخت غذا هستند و در صورت استفاده از ظروف مسی، باید این ظروف قلع‌اندود باشند.

دکتر کشاورز در این زمینه می‌گوید:

«البته جذب آهن فلزی از طریق سیستم گوارش پایین است. اما همان اندازه آهنی که از این طریق وارد غذا ‌می‌شود و جذب می‌شود، نکته مثبتی در استفاده از این ظروف است.»

به گفته دکتر خداداد، فوق تخصص بیماری‌های گوارشی و کبدی، تا کنون در ایران چندین مورد بیماری ذخیره‌ای مس کبد گزارش شده که علت آن ناشی از استفاده ی ظروف مسی است. وی در این زمینه می‌گوید:

«عمده‌ترین علت بروز این بیماری استفاده از ظروف مسی به هنگام پختن غذا یا داغ کردن شیر یا انتقال شیر در این نوع ظروف(از تولیدکننده به مصرف‌کننده) است. این ظروف باعث اضافه‌شدن مس در غذای روزانه ی افراد می‌شود که این مس اضافی در کبد ذخیره می‌شود و باعث از کار افتادن کبد فرد و در نهایت مرگ شخص می‌شود.»

با توجه به مطالب بالا نباید از معایب ظروف آلومینیومی و … غافل شد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter