ظرف یاب

نحوه صحیح شستن ظروف آشپزخانه

وبلاگ

۲۹ بهمن ۱۳۹۸ 871 بازدید
ظرف یاب

شستن ظروف یکی از کارهای متداول کد بانوان خانه دار است که نیازمند رعایت نکات مهمی برای حفظ سلامتی و ایمنی خانواده و عدم اسراف آب و مواد شوینده می باشد.

یک محقق پس از مطالعات متعدد، به این نتیجه رسید که 50 تا 80 درصد از تمام بیماری ها ناشی از غذای آلوده در خانه نشات می گیرد. این عوامل بیماری در هر سال 6.5 میلیون مورد بیماری گوارشی ایجاد می کنند. اسفنج و سینک دارای میکروب هستند. عدم توجه در شستشوی ظرف ها باعث باقی ماندن میکروب ها و انتشار آنها می شود.

پیش از شستن ظروف توصیه می شود آن ها را در سینک با آب داغ خیس کنید تا باقی مانده غذا روی ظرف ها نرم شود. این کار باعث بهره وری در استفاده از آب و مواد شوینده می شود.

اشتباهات رایج هنگام شست و شوی ظروف

استفاده نادرست از صابون و مایع شستشوی ظرف:

عدم انتخاب مواد شوینده مناسب و استفاده مقدار زیاد آن در شستشو ممکن است بر روی ظرف ها باقی بماند و با غذا ترکیب شود.

 

استفاده مقدار زیادی آب :

بهتر است ظروف را در آب گرم خیس کنید؛ این کار باعث آسان تر پاک شدن روغن ها شده و ظرف ها سریع تر خشک می شوند. اگر دو سینک دارید، آن ها را با آب گرم پر کنید و بشقاب ها و کارد و چنگال های خود را در آب گرم قرار دهید.

همچنین می توانید آن ها را در یک سینک خیس کنید و سپس آن ها را بشویید و آبکشی کنید.

مهم است شیر آب را زمانی که هر بشقاب را به صورت جداگانه می شویید ببندید. می توانید از یک کاسه کوچک آب برای شستن هر بشقاب استفاده کنید. به این ترتیب آب زیادی را هدر نمی دهید.

 

استفاده از اسفنج پلاستیکی:

بالاترین سطوح آلودگی آشپزخانه در اسفنج ها و ماشین ظرف شویی یافت می شوند. اینها بهترین مکان برای رشد هزاران باکتری مثل ای هستند .کولی ، سالمونلا

بهتر است از اسفنج با فیبرهای طبیعی استفاده کنید و پس از تمیز کردن ، آن ها را آویزان کنید تا به طور کامل خشک شوند ، همچنین توصیه می شود هر هفته آن ها را تغییر دهید.

استفاده از اسفنج آلوده منبع میکروب هاست که ظروف تان را نه تنها تمیز نمی کند بلکه باعث آلودگی آن نیز می شود. برای از بین بردن میکروب های آن اسفنج مرطوب را به مدت 30 ثانیه در مایکرویو بگذارید.

سعی کنید از اسفنجی استفاده کنید که با الیاف طبیعی درست شده باشد.

 

شستشوی درست لیوان و چاقو:

وقتی چاقو را به سرعت می شوید، مقداری مواد بین دندانه ها باقی می ماند. باید بیش تر برای شستن آن زمان بگذارید تا همه باقی مانده های مواد غذایی ناپدید شوند.

شستن لیوان هم چنین دشوار است، حتی پس از شستن ، باکتری شیر اغلب در ظرف باقی می ماند بنابراین باید با دقت آنها را بررسی کنید و برای جلوگیری از رشد باکتری ها آن ها را آبکشی کنید .

 

شستشوی دست ها قبل از شستن ظروف:

دست ها می توانند منبع آلودگی باکتری ها و ویروس ها باشند. قبل از شستن ظرف ها یا قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی، مهم است که دستان را با صابون و آب گرم بشویید.

 

توجه به تخته گوشت :

در مورد تخته گوشت و یا سبزیجات توصیه می شود ابتدا آن ها را آبکشی کنید. سپس، با یک محصول ضد عفونی کننده یا محلول کلرین به مدت دو دقیقه ضد عفونی کنید.

اشتباه است که آن ها را با اسفنج و صابون بشویید چون معمولا این کار را می کنیم چون به این طریق آن ها به خوبی تمیز نمی شوند.

 

شستن در سینک کثیف :

سینک آشپزخانه ممکن است جرم بیشتری نسبت به دستشویی داشته باشد. توصیه می شود روزانه سینک را با سرکه و جوش شیرین و یا با سرکه و نمک تمیز کنید.

با این روش همه چیز هنگام شست وشو ظروف بدون تجمع باکتری های جدید ضد عفونی خواهد شد.

میکروب هایی که در سینک یا ماشین ظرفشویی ساکن هستند. به ظرف ها منتقل می شوند و آشپزی کردن و غذا خوردن با استفاده از ظروف کثیف باعث می شود بیمار شوید.

برای ضد عفونی کردن سینک توصیه می کنیم حتما بعد از شستشوی ظروف، سینک ظرفشویی را هر روز با جوش شیرین و سرکه یا با نمک و سرکه تمیز کنید.

با استفاده از همین مواد می توانید ماشین ظرفشویی را نیز ضد عفونی کنید ، برای این منظور ظرفی را با سرکه ی سفید پُر کرده و در آن قرار دهید و با گرم ترین درجه آن را روشن کنید.

سرکه به عنوان عاملی آنتی باکتریال عمل می کند. این کار را هفته ای یکبار انجام دهید.

 

دور نریختن غذا قبل از شست وشو :

اول، تمام ذرات باقی مانده غذا را داخل سطل آشغال بریزید . می توانید از کفگیر برای دور ریختن باقی مانده غذا استفاده کنید سپس تمام ظروف و چنگال ها را در آب گرم قرار دهید تا باقی مانده آنها از بین برود و تمیز شود.

اشتباه رایجی که انجام می دهیم این است که ذرات غذا را دور نمی ریزیم ، بنابراین همه آن ها را داخل سینک می ریزیم .

بسیار اهمیت دارد که حتما قبل از گذاشتن ظروف در ماشین ظرفشویی یا سینک آنها را از خرده غذای باقیمانده پاک کنید. به یاد داشته باشید که حتی اگر ظرف ها را با دست می شویید، ابتدا با آب آنها را آبکشی کنید تا کارتان هم کمتر شود و سینک تان هم کثیف نشود.

نکات مهم برای شستن ظروف با ماشین ظرفشویی 

  • توجه داشته باشید که دقیقا به همان اندازه پیشنهادی، پودر داخل ماشین ظرفشویی بریزید ، باید بدانید که پودر بیش تر روی ظرف ها باقی می ماند و مقدار کم تر آن باعث کثیف ماندن ظروف می شود.
  • از مایع براق کننده استفاده کنید. براق کننده، کشش سطحی آب را کم کرده و مانع ایجاد لکه آب روی ظروف می شود. به خصوص در جاهایی که آب سخت دارند، باعث خشک شدن زودتر ظروف شده و در مصرف انرژی در دور خشک کن صرفه جویی می کند.
  • اگر عادت دارید ظروف زیادی را در ماشین ظرفشویی تان قرار دهید باید این عادت را ترک کنید.
  • ترتیب و نظم چیدمان ظروف داخل ماشین ظرفشویی را رعایت کنید.
  • تنها زمانی که ماشین ظرفشویی پر است، شستشو را آغاز کنید و در صورت پر نبودن، برای از بین بردن بوی غذا از دور آبکشی استفاده کنید.
  • ظرف ها را با کم ترین درجه حرارت خشک کنید.

 

توصیه هایی برای شستن ظروف با دست

  • از آب گرم و دست کش برای شستشو استفاده کنید.
  • لوازمی را که با گوشت خام برخورد کرده اند را بشویید به این ترتیب ، از آلودگی متقابل جلوگیری خواهید کرد.
  • برای خشک کردن ظرف ها از پارچه ای تمیز و خشک استفاده کنید.
  • می توانید از لیمو و نمک برای ضد عفونی کردن تخته گوشت های چوبی استفاده کنید.

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter