ظرف یاب

همه چیز در مورد ظروف چینی

وبلاگ

۷ شهریور ۱۳۹۸ 1199 بازدید
ظرف یاب
همه چیز در مورد ظروف چینی

همه چیز در مورد ظروف چینی

ظروف چینی بیش از 1700سال پیش برای اولین بار تولید شد و چندی نگذشت که این ظروف چینی از مرز دریا ها هم گذشت و به کشورهای دیگر صادر شد . برخی از ظروف چینی نفیس هم اکنون در موزه های معروف جهان نگهداری میشود .

تاریخچه ظروف چینی

ظروف چینی بیش از 1700سال پیش برای اولین بار تولید شد و چندی نگذشت که این ظروف چینی از مرز دریا ها هم گذشت و به کشورهای دیگر صادر شد . برخی از ظروف چینی نفیس هم اکنون در موزه های معروف جهان نگهداری میشود .

بر اساس اسناد تاریخی ، تاریخ صدور ظروف چینی ساخت چین به خارج از کشور به قرن هشتم باز می گردد ، در آنزمان ظروف چینی به منطقه خاور میانه از مبادی تمدن جهان صادر می شد ، این ظروف ابتدا فقط مورد استفاده پادشاهان و اشراف بود وکمی بعد به دست تاجران رسید . از نظر آنان ظروف چینی که از خاک و گل تهیه شده بود وبه یشم شباهت داشت ، عجیب و افسانه ای بود . در قرن نهم میلادی بغداد مرکز تجارت جهان اسلام بود ، ابریشم و ظروف چینی کالا های عمده تحارت وقت بود . شایان ذکر است ” جنگ خه ” دریانورد معروف سلسله “مینگ” از سال های 1405-1433ظرف 29 سال 7 بار به اقیانوس آرام جنوبی و اقیانوس هند سفر کرد و بر اثر فعالیت های وی تجارت خارجی چین به اوج خود رسید. ” جنگ خه ” در سفرهای خود بسیاری از ظروف چینی ساخت شهر ” جین ده جن” را همراه برده و به نقاط مختلف اهدا کرد، بسیاری از این ظروف هم اکنون در موزه های کشورهای مختلف نگهداری می شود . در موزه ” تپکابی” استانبول ترکیه 13058 عدد ظروف چینی نگهداری می شود که همه آنها متعلق به تولیدات کوره های دولتی است . مخصوصا ظروف آبی و سفید رنگ سلسله ” یوان ” ( 1206-1368) که تزییناتی با سبک اسلامی دارد ، ظروف چینی آن زمان که در موزه های چین نگهداری شده از نظر کیفی با آثار جمع آوری شده در موزه مزبور قابل مقایسه نیست و این مساله ثابت می کند که ظروف آبی و سفید رنگ صادراتی آن زمان طبق سفارش ساخته و از مواد مرغوب تهیه شده است.
ظروف چینی چین در قرن 16م ابتدا به پرتغال سپس به بازار اروپا راه یافت. . پس از چند سال جنگ ، هلند به جای پرتغال براقیانوس آرام غربی تسلط یافته و بزرگترین مشتری ظروف چینی ساخت چین تبدیل شد . درسال های 1636، 1637و 1639 هلند جمعا صد ها هزار ظرف چینی ساخت شهر ” جین ده جن ” را خرید . درقرن 18م میزان صادرات ظروف چینی به اروپا به 60میلیون رسید . تفاوت ظروف صادراتی ” چین ده جن ” از لحاظ شکل قالب و سبک هنری بافرآورده های فروش داخلی به دلیل مطبق سازی با رسوم غربی ها اعمال شده بود
برای نمونه ، نوعی از ظروف آبی و سفید رنگ وجود دارد که علاوه بر نقشه های گل و پرنده و انسان که در نقاشی سنتی چین غالبا دیده می شود ، نقش های تزیینی خارجی مانند نقش گل لاله هم در آنها نمودار است که به میزان فراوان مورد علاقه اشراف اروپایی بوده است . بسیاری از کشورها به محض خریداری ظروف چینی مبادرت به تقلید و ساخت آن می کردند . “ایزنیک” واقع در جنوب شرق استامبول ” جین ده جن ” ترکیه نامیده می شود . سال 1755اروپائیان در قاره خود خاک چینی که مواد اولیه برای تهیه ظروف چینی است را پیدا کرده و در سال 1768 برای اولین بار ظروفی نظیر ظروف ساخت ” جین ده جن ” را تهیه کردند . مبلغان مسیحی در قرن 18 م مدارکی فنی از چین به اروپا بردند و باعث شد اروپاییان فناوری ساخت ظروف چینی را فرا گیرند .

 

نقاط قوت ظروف چینی

یکی از بهترین امکان‌هایی که چینی زرین به خریدار می‌دهد، این است که شما می‌توانید بسته به نیاز خود سرویس چینی را خریداری کنید. مثلا اگر شما فکر می‌کنید از قوری چینی استفاده نمی‌کنید؛ می‌توانید ظروف دیگری را جایگزین آن نمایید. اگر حدس می‌زنید ممکن است قصد پذیرایی بیشتر از ۶ یا ۱۲ نفر میهمان را در یک نوبت داشته باشید، می‌توانید سرویسی را انتخاب کنید که تعداد بیشتری بشقاب‌ داشته باشد. در این حالت علاوه بر اینکه از خرید دو یا چند سرویس یکسان با اقلام کم مصرف تکراری (مثل ظرف سوپ‌خوری، قندان، قوری و…) خودداری می‌کنید، به تعداد کافی هم از اقلام پرمصرف پذیرایی، نظیر بشقاب‌ها در اختیار خواهید داشت. در پشت  این سرویس‌ها که با روش دکور داخل لعابی تولید می‌شوند، معمولا عبارت «Dishwasher Safe» به معنی قابل شستشو در ماشین ظرفشویی حک شده است. این یعنی شما می‌توانید با خیال راحت چینی‌های خود را داخل ماشین ظرفشویی بچینید و نگرانی‌ای بابت کم‌رنگ شدن طرح‌های دلخواه‌تان که وسواس خاصی روی انتخاب‌شان داشتید، به دل‌ راه ندهید.

 

نقاط ضعف ظروف چینی

با همه نکات مثبتی که در محصولات چینی زرین دیده می‌شود، اما هم‌چنان جای بعضی موارد خالی است تا بتواند به طور جدی با محصولات وارداتی رقابت کند. چیزی که در عمل و در بازار این روزها اتفاق نیافتاده است. با همه طرح‌های جدیدی که در خط تولید این روزهای چینی زرین قرار گرفته‌اند ولی هنوز تنوع طرح‌های آن به پای طرح‌ها و رنگ‌های متنوع ظروف خارجی نرسیده است. اگر شرکت‌های خارجی طرح‌های وینتیج و گل‌‌های سنتی خودشان را روی ظرف‌ها چاپ می‌کنند و می‌توانند طرفداران خاص خود را پیدا کنند، چرا ما با این همه هنر نتوانیم؟! فرض کنید اگر طرح‌های کاشی‌ها و گل و مرغ‌های مینیاتوری زیبای ما روی ظرف‌ها بیاید یا ترکیب رنگ‌های کاشی‌های مسجد نصیرالملک شیراز را در کارها بکار بگیریم، چقدر زندگی و رنگ به ظرف‌ها پاشیده می‌شود؟! این بار دست پیش با تولیدکننده ایرانی خواهد بود نه رقبای او.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید